Tyyyle Was było

niedziela, 5 kwietnia 2015

#14 Zdegradowane (?) święto

Heeej ;) Dzisiaj trochę pofilozofuję na temat świąt wszelakich (czytaj Wielkanoc i Boże Narodzenie).


Rok 1993
W czasach, kiedy wprowadzano kody pocztowe...
Otóż... Pomyślcie chwilę i powiedzcie... Które święto w chrześcijaństwie jest ważniejsze? Jak znam ludzi powiedzą, że Boże Narodzenie. Bo atmosfera, tradycje, prezenty, spotkania (...). Jednak z tego, co mi wiadomo najważniejszym świętem w roku liturgicznym jest właśnie Wielkanoc. No bo to wtedy właśnie Jezus zginął na krzyżu i zmartwychwstał, a o to w tym wszystkim chodziło.


Dobra, no to teraz... dlaczego tak jest? Winne temu są media. No pomyślcie, na którym święcie można więcej zarobić? Mamy Wielkanoc, na którą kupuje się jajka, robi babki wielkanocne, głównym posiłkiem jest śniadanie, no i ewentualnie czekolada w kształcie zająca czy kurczaka. A Boże Narodzenie? Choinka, ozdoby, 12 potraw na obiad, prezenty, a przecież święta trwają 3 dni, to jest jeszcze więcej jedzenia. O "komercyjnym sukcesie" świadczy też na przykład to, że specjalna reklama jednego z największych (a na pewno najbardziej rozpoznawalnych) koncernów wypuszczana jest właśnie na Boże Narodzenie.

Tak prezentuje się rok 1993

Wiem, że to mogło zakrawać o lekki ból dupy. Ale zastanówcie się, ile w Naszym życiu robią media. Nie liczy się to, co najważniejsze, a to, co przyniesie więcej zysku. I w ten świąteczny dzień życzę Wam (czyli każdemu, kto przetrwał moje wypociny i nie tylko :P ), abyście zawsze wiedzieli, co jest dla Was najważniejsze ;)

OlaK

1999 rok
Teraz koziorożce, kiedyś raki ;)

4 komentarze:

 1. A ja mimo wszystko wolę Boże Narodzenie, chociaż zdaję sobie sprawę, że z punktu widzenia chrześcijańskiego, to Wielkanoc jest ważniejsza. Jednak ja traktuję te święta jako pewną tradycję, a nie jako religijne święto. Boże Narodzenie lubię właśnie za zapach choinki, za to, że jest naprawdę lepsze jedzenie (nie przepadam za wielkanocnym bigosem czy białą), częściej spędzam je w większym gronie, kupuję prezenty dla najbliższych i sama jakieś dostaję, słucham świątecznych piosenek. I podoba mi się ta cała otoczka wokół Bożego Narodzenia, choć masz rację, że czasami jest to aż zanadto nakręcone przez media, przez galerie handlowe, kiedy to wyprzedaże świąteczne zaczynają się już w listopadzie. Z kolei o wyprzedażach wielkanocnych nikt nie słyszał, hehe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bardzo lubię Wielkanoc właśnie przez ten spokój. Tym bardziej, że jeśliby spojrzeć na tradycje, to mogłoby się okazać, że Wielkanoc ma ich również wiele (jak np. poszukiwanie jajek wcześniej schowanych przez "zająca"). A zaczynający się coraz wcześniej okres bożonarodzeniowy odbiera część magii tego święta (chociaż nadal uwuelbiam to święto ;D )

   Usuń
 2. Wy przynajmniej lubicie święta :) A ja tam wolę zwykłą niedzielę, bez obżarstwa, bez sztucznych tłumów w kościele... Mimo to masz rację, przeciętny polak słuchał mediów i długo słuchać będzie. Raczej nic z tym nie zrobimy.

  //Zaczynam obserwować i zapraszam do siebie : http://postcrossing-by-zania.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety :/ Dobrze się mówi, że media są czwartą władzą... A im bardziej media nakręcają Nas, tym mniej potrafimy cieszyć się tym, co mamy, bo zawsze można mieć lepszy telefon, większy samochód, czy chociaż koszulkę bielszą niż biel :P

   Usuń

Dzięki za każdą uwagę-zarówno miłą jak i krytyczną ;) Zapraszam na fanpage, aby być na bieżąco ^^

Zagubiony? Szukaj tu: