Tyyyle Was było

piątek, 29 kwietnia 2016

#56 Budujesz swoją historię czy całą cywilizację?

Hejka!

Dzisiaj trochę o dwóch planszówkach od tego samego wydawnictwa, w miarę podobnych, ale posiadających jak dla mnie znaczącą różnicę w bardzo ważnym aspekcie-regrywalności. Co to za gry? Zapraszam do czytania ;)Czy zastanawialiście się kiedyś jak by to było ułożyć swoje życie od nowa? Pomoże Wam w tym gra CV.
Studia? Kurs pierwszej pomocy? A może autor Wikipedii? Możesz wszystko!
ZASADY GRY

Chodzi o to, aby zdobyć jak najwięcej punktów. Punkty liczone są na podstawie zgromadzonych kart w 4 kolorach. Ponadto każdy ma do zrealizowania swój "życiowy cel"-czyli może dostać punkty za konkretny zestaw kart (np. 1pkt za każdą parę pomarańczowa i zielona karta). Są również "ogólne cele życiowe", czyli takie, które wyłożone są przez całą grę na planszy, a punkty za realizację dostaje osoba, która zgromadzi najwięcej punktowanych zestawów.

Dodatkowe żetony zawsze spoko :D
A jak kupować karty? Wszystkie możliwe do kupienia karty wyłożone są na planszy, a kupuje się je za symbole. Początkowo symbole zdobywa się jedynie poprzez rzucanie pięcioma kośćmi. W ciągu gry dzięki zakupionym kartom można korzystać z dodatkowych kości czy żetonów.

Gramy!
Gra trwa przez 3 fazy: dzieciństwo, dorosłość i starość. Fazy różnią się jedynie kartami, które można kupić.

No to teraz podsumowując...

+piękne obrazki-a do tego często humorystycznie przedstawiające dane zagadnienie
+ciekawe hasła na kartach-w tej grze nasze CV może wyglądać naprawdę barwnie

-mała regrywalność-przez wykorzystanie wszystkich kart gra dla mnie i moich znajomych nie jest tytułem, który często przychodzi nam na myśl, gdy chcemy w coś zagrać
-ciężkie zasady-część zasad jest skomplikowana jak chińskie "dzień dobry" (<-ten zwrot usłyszałam kiedyś w liceum i bardzo mi się spodobał :P ) i trzeba zagrać kilka razy, aby wszystko skumać

Cena tej gry to 70-90 zł, a moja ocena dla niej to 4/10.

Druga gra traktuje tym razem o budowie historii całej cywilizacji. Zapraszam do gry CVLIZACJE.

Cóż by tu zakupić...
ZASADY GRY

Każdy z graczy ma zestaw kart rozkazów. Można handlować, zbierać, kraść lub... nic nie robić! Jeden z rozkazów ujawniany jest wszystkim graczom, drugi wykładany "w ciemno"-rozkazy wykładane są po kolei przez każdego z graczy. Następnie rozkazy są odsłaniane i wykonywane w kolejności według numerów na kartach. I tu pojawia się bardzo ciekawy według mnie aspekt gry. Działanie karty zależy od tego... ile osób ją zagra. Najczęściej najbardziej opłacalne jest działanie w parach, a gdy kartę zagrają 3 lub więcej osoby opłaca się to najmniej.

Co by tu (nic nie) zrobić...
Następnym etapem jest kupowanie kart postępów. Można udomowić psa, nauczyć swoją cywilizację stoicyzmu czy wybudować bazar. Za karty płacimy tym, co zebraliśmy w poprzednim etapie lub zachomikowaliśmy w trakcie gry. Każda karta ma swoją "moc". Może dawać dodatkowe żetony szczęścia czy zasoby.

Cywilizacja rośnie w siłę...
Następnie następuje znowu faza rozkazów. Co ciekawe wykorzystane w danej erze rozkazy nie mogą być już wykorzystane. Gra toczy się przez 3 ery, każda era trwa do momentu, gdy każdemu zostaną 2 karty rozkazów. Co równie ważne co turę zmienia się osoba, która zaczyna wykładać rozkazy i kupować ulepszenia, tak więc wiecie... strategia i te sprawy ;)

Jedzenie, drewno i kamienie ^^
No to podsumowując...

+piękne rysunki-dokładnie tak samo jakw CV :D
+regrywalność-mimo iż mamy te same karty rozkazów, to nie są wykorzystywane wszystkie karty ulepszeń
+drewniane elementy-nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam, jak mam w grze drewniane czy jakieś inne elementy :D

-zasady-trzeba rozegrać grę ze dwa razy, żeby je ogarnąć do końca
-ilość żetonów-grałam tylko w 3 osoby i nam brakowało (mimo iż są żetony "x3"), więc nie wyobrażam sobie gry w większą ilość osób...

Moja ocena dla tej gry to 7/10, a jej cena mieści się do 100 zł.

OlaK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dzięki za każdą uwagę-zarówno miłą jak i krytyczną ;) Zapraszam na fanpage, aby być na bieżąco ^^

Zagubiony? Szukaj tu: