Tyyyle Was było

niedziela, 3 maja 2015

#22 A który cud świata Ty zbudujesz?

Hej hej ;)

Dzisiaj kolejna gra. Coś, co proponuję dla bardziej zaawansowanych graczy ;)

Który cud wybierzesz?
W 7 cudów świata grałam po raz drugi. Gra ma dosyć proste zasady, ale jest tak dużo powiązań pomiędzy poszczególnymi ruchami, że w tym jest cała trudność teg gry-ogarnąć, co się opłaca...
Na co mnie stać...?
ZASADY GRY

Gra składa się z trzech er. Na początku każdej ery gracze dostają po 7 kart do ręki. Wybierają jedną z nich, a resztę podają osobie obok. I tu pojawia się cała filozofia tej gry. Zbroić się? Od razu dodawać punkty? Stawiać na tańszy handel? A może zbierać punktowane symbole? Czy jednak stawiać swój cud? Patrzeć na swoje karty, czy zaszkodzić jak najbardziej przeciwnikowi? Każdy musi znaleźć swoją własną taktykę.

Cud świata postawiony w trzech erach
Po zakończeniu każddej z er rozgrywa się wojny z sąsiadami (w tej grze generalnie wszystko-handel, wojny- robi się tylko z sąsiadami). Można za to dostać 1, 3 lub 5pkt (w zależności od ery) lub stracić 1pkt za każdą wojnę (dwóch sąsiadów, dwie wojny).

W pierwszej erze można zdobyć dużo surowców.
Później o nie trudno...
Na koniec podlicza się punkty za wszystko: cud, karty, pieniądze, wojny... Czasami za jedną z kategorii można zdobyć na tyle dużo punktów, że uda się wygrać całą grę. A niekiedy punkcik tu, punkcik tam i uzbiera się tyle, że wygrana w kieszeni ;) Trochę szkoda, że sam wybór cudu ma dosyć mały wpływ na rozgrywkę (każdy cud ma inne bonusy za budowę, niektóre dają nawet sporo punktów, ale nie jest to pociągnięte w żaden sposób).

3 ery do rozegrania. Każda niesie co innego...
Gra ma prostą mechanikę, ale dużo powiązań i możliwości rozwoju. Ja osobiście nie jestem jej wielką fanką, ale polecam tym, którzy szukają czegoś trochę bardziej skomplikowanego niż wcześniej przedstawione przeze mnie gry (nie wiesz o czym już pisałam? Zajrzyj TU). Zdecydowanie nie polecam dla początkujących lub jako rozgrzewkę ;)

Cena gry waha się pomiędzy 100 a 150 zł. A moja ocena to 6/10. Jest dla mnie ciut zbyt skomplikowana (ale to może dlatego, że w sumie jestem dopiero początkującym graczem), nadal nie potrafię wypracować jakiejś strategii, która by mi pasowała. Ponadto przeszkadza mi słabe wykorzystanie tematu, który jest naprawdę ciekawy, a jednak... ta gra mogłaby być o czymkolwiek.

Pozdrowionka
OlaK

4 komentarze:

 1. W recenzji opisałaś mechanikę, po czym wystawiłaś ocenę zupełnie nie tłumacząc w notce dlaczego. A chyba na tym polegają recenzje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak napisałam, nie przepadam za tego typu grami. Poza tym nie podoba mi się, że nie było większego wykorzystania cudów. Ale jeżeli brakuje tego jeszcze w podsumowaniu, to zaraz dopiszę ;) Dzięki za opinię.

   Usuń
 2. nie grałam w to nigdy.. chętnie bym to zmieniła :)

  OdpowiedzUsuń

Dzięki za każdą uwagę-zarówno miłą jak i krytyczną ;) Zapraszam na fanpage, aby być na bieżąco ^^

Zagubiony? Szukaj tu: